Turkcell’den Aldığım Telefon Kayıt Dışı Çıktı

22 Kasım 2015 tarihinde İstanbul ili Bağcılar ilçesinde bulunan Turkcell İletişim Merkezi’nden ( Pusula Bilişim ve Teknoloji Ürünleri Tic. San. Ltd. Şti. ) Turkcell hattım üzerinden General Mobile 4G Android One adlı telefonu aldım. Telefonu tavsiye ederim. Bu cümleyi sevmiyorum ama tam bir fiyat/performans ürünü diyebilirim.

Konuya dönelim. Aşağıdaki ekran görüntüsünden görebileceğiniz üzere 24 Kasım 2015 saat 11:46 itibari ile Yasal Uyarı göndericisinden gelen kısa mesajda Turkcell’den aldığım telefon kayıt dışı olarak bildiriliyor ve 22 Mart 2016′dan sonra kullanım dışı olacağı yazıyor.

Güne ne güzel başlıyorum değil mi!

İlk olarak Turkcell Müşteri Hizmetleri’ni aradım ve durumu anlattım. Telefondaki görevli bunun için telefonu aldığım bayiye gitmemi ve sorunu onlarla çözebileceğimi söyledi.

Kalktım ve bayiye gittim. Telefon satışını yapan bayi çalışanı oradaydı ve durumu ona anlattım. Bir yandan da montumu çıkarıyorum. Hava sıcak. Sorunun çözülmesini beklerken oturacağım ve sıcaktan bunalmayayım dedim. Bu sırada da telefona gelen mesajı görmesi için telefonu kendisine verdim ve mesajı açmasını istedim. Daha ben montumu çıkarmadan başka bir çalışan sim kartımı değiştirip değiştirmediğimi, sim kartın 4.5G uyumlu olup olmadığını sormaya başladı. Telefondaki mesajı okuyan diğer bayi çalışanı ise:

“Montunuzu boşuna çıkardınız. Bu IMEI numarası sizin daha önce kullandığınız bir telefona ve numaraya ait. Yanlış gönderilmiş.” dedi.

Aşağıdaki resimde görebileceğiniz e-devlet IMEI sorgulama sayfasından yaptığım sorgulama sonucunu ve telefonun arama bölümünden *#06# tuşlaması sonucu aldığım IMEI numaralarını gösterdim.

Numaraların aynı olduğunu görünce:

“Bu cihazlar Türkiye’ye yeni giriş yaptı ve hemen satışa sunuluyor. Kayıt işlemlerini devlet geç yapıyor. 2 hafta içerisinde kayıt olur. Siz faturalı ürün alıyorsunuz. Birşey olmaz.” diyip sorunu çözdü. Bu lafları diyen adamla tartışmanın yersiz olduğunu bildiğimden bayinin bir kartını isteyip, bayiden çıktım ve tekrardan Turkcell Müşteri Hizmetleri’ni aradım.

Telefondaki görevliye yaşadıklarımı anlattıktan sonra nasıl bir çözüm sunacaklarını bekledim ve çözüm geldi. Bana BTK’nın (Bilgi Tekenolojileri ve İletişim Kurumu) numarasını vereceğini ve onlarla görüşebileceğimi söyledi. Ben artık bir yerleri aramak istemediğimi, para ödediğimi ve hizmet aldığımı kendilerinin bu sorunu çözmelerini istedikten sonra gene de numarayı alıp (Çünkü ellerinden başka birşey gelmediklerini belirtti. Bir kaç defa beni hatta bekletip, birilerine birşeyler danışacağını söyledi.) BTK’yı aramayı denedim.

BTK’ya 0312 294 9494 nolu telefondan ulaşabilirsiniz bu arada.

BTK’ya durumu anlattıktan gelen cevap, telefonu satın aldığım yere gitmem ve onlarla bu işi çözmem gerektiği oldu.

En başa döndük. Sinirlenmeden son bir sabırla Turkcell Müşteri Hizmetleri’ni tekrardan aradım.

Buraya kadar yazdıklarımı anlatıp, herkes topu birbirine atıyor. Ben de size atıyorum diyip yumuşak bir giriş yaptım. İnsanlara (genelleme yapıyorum) düzgün davranırsan onlar da sana düzgün davranıyorlar.

Telefondaki görevli, buraya kadar anlattıklarım arasında en yardımcı insan olarak tarihe geçebilecek şekilde beni başka bir yere yönlendirmedi ve gerekli tüm bilgileri (IMEI numarası, adım, bayi bilglleri vs.) alıp bir hata kaydı oluşturdu ve sorunun çözüleceğini bildirdi.

Şimdilik 22 Mart 2016′ya kadar sürem var. Gelişmeleri bu yazının altına eklerim. Size yapabileceğim uyarı ise, sıfır ve faturalı ürün alıyorken bile IMEI’sini kontrol edip öyle alın. Ne olur, ne olmaz.

 

Güncelleme 16 Şubat 2016: Bu yazıyı yazdıktan 1 hafta sonra Turkcell’den arayıp bana bir numara verdiler ve bu numara ile telefonu satın aldığım bayiye gitmemi istediler. Sorunumu çözeceklerini bildirdiler. Ben de gitmeden son bir kez daha IMEI sorgulaması yaptım ve sonuç olarak telefonun IMEIsi ithalat yoluyla kayıtlı olarak gözüküyordu. Böyle olunca bayiye gitmemeye karar verdim. Bayideki “Hallolur. Az bekleyin.” diyen elemanın lafı doğrulanmış oldu.

2 Replies to “Turkcell’den Aldığım Telefon Kayıt Dışı Çıktı”

 1. Ibrahimcan OZTURK says: Cevapla

  22 Nisan 2018 tarihinde kocaeli izmit symbol avm si icindeki turkcell bayisinden HUAWEI P SMART telefonunu aldim 2 gun sonra banada ayni mesaj geldi.
  Acaba illegal islermi yapiyor turkcell?

  Resim nasil paylasiliyor bilmiyorum
  O yuzden hizli resim linki birakiyorum
  https://i.hizliresim.com/8YBnQ7.jpg

  1. Yazının sonunda belirttiğim üzere kendiliğinden bu sorun düzeldi. Sanırım kayıt işlemleri ürün satın alma işleminden sonra yapılıyor.
   Size tavsiyem birkaç gün sonra edevlet üzerinden IMEI sorgulaması yapmanız. Büyük ihtimalle telefonunuz kayıt olacaktır.

Bir cevap yazın