Recep Baltaş’ı Sevmiyorum!

Recep Baltaş’ı ilk olarak Youtube videolarından tanıdım. O kadar yapmacık ve yaptığı işi zoraki yapıyormuş gibi geldi ki kendisini sevemedim. (Tabii bu benim kişisel görüşüm. Kimse kimseyi sevmek zorunda değil)

Gelelim bu yazının asıl amacına. Bir teknoloji sitesi ve Youtube kanalı’nda görünmesine rağmen (bakın altını çiziyorum, TEKNOLOJİ) Linux hakkında bir tweet atması sinirlerimi hoplattı tabii.

Aylar sonra gelen düzenleme: Hala Linux Nedir? bilmeyenler var mı?

Kendisi bu soruna dair Google’da arama yapabilecek kapasiteye sahip. Evet belki sorununa çözüm bulması zaman alacak. Fakat buradaki problem kablosuz ağ kartının sürücüsünün firma tarafından Linux uyumlu olmaması ya da böyle bir sürücünün hiç olmaması. Firmaya (ki bu biraz yürek ister. Sponsorluktan olur mazallah) laf söylemek yerine Linux’a b.k atmak ve kendisini takip eden binlerce kişiye “Ben bile Linux kullanamıyorum. Siz de kullanmayın. Kablosuz ağa bile bağlanmıyor!” imajı vermeyi tercih etmiş.

Kendisinden özür dilemeyerek! yukarıda gördüğünüz tweeti attım. Benimkisi tamamen bir tepkiydi. Umarım ileride Linux’a, bilgisayara Mac OS X kurmak için harcadığı zamanın yarısını harcar ve kablosuz ağa bağlanabilir.

3 ay sonra gelen güncelleme:

Gene ve ısrarla söylüyorum. Olay, basit bir kablosuz ağa bağlanamama durumu. Windows kullanıyor olsaydı, sürücüsünü yüklerdi. Ubuntu üzerinde yaşadığı kablosuz ağa bağlanamama sorununu tüm özgür yazılım (açık kaynak ne ya!) dünyasına mal etmesi ne kadar saçma. Söyleyecek laf bulamıyorum.

 

Yeni güncelleme (8 Aralık 2015):

Çirkefleşme, nefret vs. ne ararsan var. Koca bir dünyayı bir tarafa atıp, siz kimsinize getirmeye çalışıyor. Cevap vermeye tenezzül bile etmiyorum. Burayı güncellememdeki amaç ise tarihin tozlu sayfaları arasında kalmasın, ileride hatırlansın diyedir.

 

Yeni Güncelleme v2 (8 Aralık 2015):

Zekamıza yönelik tweetler de atılmaya başlandı. Bizi 15-16 yaşında evde oturmuş hekırcılık yapmaya çalışan veletler olduğumuzu mu düşünüyor acaba?

 

Yeni güncelleme v3 (8 Aralık 2015):

Her ne kadar özgür yazılımı sevmese de, ona küçük tavsiyeler verecek kadar iyi biri.

2 Replies to “Recep Baltaş’ı Sevmiyorum!”

 1. Birader ne kasmışsın ya. Recep Baltaş’ı ben de pek sevmem bu linki de Fatih Güneş’in olayını araştırırken buldum ama olayı aşırı abartmışsın. Adam teknoloji forumunda editör diye teknolojiyle ilgili her şeyi sevecek, her şeyi bilecek diye bir şey mi var? Bir işletim sistemini kullanabiliyor olmak için illa coder mı olmak lazım? Yazdıklarında haklı adam. Linux kullanırken kod yazmak gereken bir işletim sistemiydi eskiden, şu an nasıl bilmiyorum ama eskiden çok kodla ilgiliydi diye biliyorum ama şu an Windows’a yakın bir ara yüzü var falan diyorlar.

  Ağ kartının sürücüsünün firma tarafından Linux uyumlu olmamasıyla veya böyle bir sürücünün hiç olmamasının ne ilgisi var? Linux uyumlu sürücüsü olmayan ağ kartında yine Linux üzerinden bağlanma yapılabilmesi için kod paylaşmak ne kadar da ironik öyle değil mi. Sürücüsü olmadan ağ kartını nasıl internete bağlayacaksın oraya hiç girmiyorum zaten. Ayrıca Linux çok da yaygın bir işletim sistemi değil o yüzden firmaya sırf Linux destekli sürücü çıkarmıyor diye bok atmaya gerek yok. Adam kendisini binlerce kişi takip ediyor diye bu kişisel görüşlerini belirtemeyeceği anlamını mı taşır? Bırak allasen. Herkes istediği konuda istediği yorumu yapmakta özgürdür. Bu milyonlarca takipçisi olan YouTuberlar ve site editörlerini de kapsar.

  Özgür yazılım ne asıl? Linux dediğin açık kaynaktır. Özgür yazılım dediğine bilgisayar dilinde açık kaynak denir.

  Hakedene çirkefleşeceksin. Olayı bilmiyorum ama belli ki adam kendini ifade ederken millet bunu görmezden gelerek adama sallamış. Zaten bu sitede yazanlardan da anlayabiliriz bunu. Adam derdini belirtmiş, siz de gelmiş saçma sapan bir şekilde adama sallamışsınız.

  Valla adam zekânıza yönelik tweetler atma konusunda dibine kadar haklı. Zekânın 15-16 yaşında evde oturmuş hekırcılık yapmaya çalışan veletlerin zekâsından farkı yok.

  Neyse ben Recep Baltaş’ı pek sevmem, yineliyorum. Ama burada sırf adamı sevmediğin için saçma bir şekilde ona saldırmaya çalışman beni kanser etti.

  1. İlk önce bu yorumu yazarken samimi olmadığınızı düşünüyorum. Samimi olsanız takma isimle ve saçmasapan küfür içeren bilgilerle yorum yazmazdınız. Yine de her kimseniz yorumunuzun tek harfine dokunmadan yayınlıyorum.

   İkinci olarak, belirttiğiniz gibi teknoloji editörü olan bir insanın diğerlerine yol gösterici olması gerekir. Onların önünü kapaması değil.
   Ayrıca teknoloji editörü olan bir insanın, sürücülerle alakalı olarak sorunun firma kaynaklı olduğunu bilmesi ve bunun için GNU/Linux tarafına değil de donanım üreticilerine kızması gerekirdi.

   Binlerce kişi tarafından takip edilen bir insanın sözlerine, hareketlerine dikkat etmesi ve herkesten daha fazla önem göstermesi gerekiyor.

   Zeka demişken; olay donanım üreticisinin destek vermemesi ve bunun sonucunda GNU/Linux’un suçu olarak görülmesi ise ben de zeka belirtisi ararım.

   Kimse kimseyi ya da birşeyleri sevmek zorunda değil ama saygı göstermek zorunda. Göstermiyorsa burada bir problem vardır. Recep Baltaş’ın ne Kadr problemli olduğu ve insanlara nasıl davrandığını internet üzerinde kısa bir araştırmadan sonra öğrenebilirsiniz.

   Yorumunuz için teşekkürler.

Bir cevap yazın