Neden Thinkpad Kullanıyorum?

Neden Thinkpad sorusunu tek bir resimle açıklamamı isterseniz, cevabı yukarıdaki resimle verebilirim.

Bloguma gelen ziyaretçilerin %80’lik bir kısmı 2. El Thinkpad Satın Alma Rehberi adlı yazım için geliyor. Ben de neden thinkpad kullanıyorum diye kendime sorup, cevabını bu yazı ile vermek istedim. Bu sayede neden Thinkpad kullanmayı tercih ettiğimi sizlerle de paylaşmış olurum.

Neden Thinkpad?

Neden Thinkpad kullanıyorum diye sorarsanız, size bunu bir çocukluk anımı anlatarak başlayabilirim.

Abimin, işyerinden kullanması için verdikleri bir R50 model Thinkpad’i vardı. Abim, Thinkpad R50’yi eve getirir ama onu kullanmama izin vermezdi. Büyük ihtimalle iş bilgisayarı olduğu için dosya kaybı ya da zarar görmesinden korkuyordu. Kullanmama izin vermemesine rağmen, Thinkpad R50’nin sadece kapağını açar, klavyesi ve trackpointi ile oynardım.

Kendime bilgisayar alacak yaşa geldiğimde ise bu çocukluk anımdan hatırladığım laptopı araştırmaya başladım ve kendime ilk olarak Thinkpad X200 aldım. 2 seneye yakın kullandığım Thinkpad X200’den oldukça memnundum. Daha sonrasında X220 ve T420 modellerini alıp sattım. Bu arada bu iki modeli sürekli olarak kullandım. Şu an halihazırda bir adet X220’ye sahibim ve oldukça da memnunum.

Bir çocukluk anısı ile tanıştığım bu bilgisayar serisinin özelliklerini, tarihini ve sağlamlığını öğrendikçe daha çok sever oldum.

Thinkpad modellerinin özelliklerini, tarihini ve sağlamlığını öğrenmek için sizleri (henüz okumadıysanız) 2. El Thinkpad Satın Alma Rehberi adlı yazıma yönlendireyim.

Neden Thinkpad Kullanmayı Tercih Ediyorum?

2. El Thinkpad Satın Alma Rehberi adlı yazımı okuduysanız, orada neden Thinkpad kullanmanız gerektiğine dair genel bir yazı göreceksiniz. Ben ise sizlere kendi tercih ve nedenlerimi sunacağım.

  • Benim için ilk ve öncelikli neden Thinkpad’lerin ucuz olması. 2. el cihaz kullanımı ile ilgili bir sorununuz yoksa, oldukça cüzi bir paraya yıllarca kullanabileceğiniz bir Thinkpad alabilirsiniz.
  • Kullandığım bilgisayar klavyeleri arasında yazması en zevkli klavyeye sahip. Tuşların dizilimi benim için oldukça iyi.
  • Thinkpad’lerin yapısı oldukça sağlam. Ucuz bir plastiğe sahip değiller.
  • Ekran altında bulunan LED bildirim ışıkları sayesinde size o anki durumu anlık olarak bildiriyor.
  • Tamiri oldukça kolay. Sadece bir yıldız tornavida ile kolayca sökülebiliyor.
  • Trackpoint denen ve klavyede bulunan mouse sayesinde yazı yazarken elinizi klavyeden çekmeden rahatlıkla mouse kullanbiliyorsunuz.
  • İşletim sistemi seçeneğiniz normal bilgisayarlardan daha fazla. Fabrika çıkışı olarak Windows sürümlerini resmi olarak destekliyorlar. Ayrıca GNU/Linux dağıtımlarını da kurabilirsiniz. Linux Nasıl Kurulur? adlı yazımı okuyarak Thinkpad’inize Linux dağıtımı yükleyebilirsiniz. Uyumlu donanımı sayesinde Hackintosh kurulumu yaparak Thinkpad’e macOS yükleyebilirsiniz. Thinkpad Hackintosh Nasıl Yüklenir? adlı yazım yakında sizlerle.

Şimdilik neden Thinkpad kullandığıma dair nedenleri kısaca sizlerle paylaştım. İlerleyen zamanlarda bu yazıyı güncellemeye çalışacağım.

Bir cevap yazın